Убавина

Beauty проблем: Што да правите кога кожата лошо реагира на козметички производ?

Иритацијата на кожата понекогаш изгледа страшно, особено кога не сме сигурни што предизвикува црвенило и осип. Понекогаш причина за иритација може да биде козметички производ кој не одговара на нашиот тип на кожа, а понекогаш и погрешната комбинација на различни производи може да предизвика осип.

Ако се појави иритација, не паничете. Едноставно следете ги следниве чекори:

  1. Темелно исчистете го лицето

Исплакнете го лицето со неутрален производ за миење, што ќе ги отстрани сите остатоци од производот што предизвикале иритација.

  1. Нанесете го кремот

Ако вашата кожа е црвена или иритирана, нанесете крем што ќе ја смири. Но, ако се појават и акни, консултирајте се со дерматолог.

  1. Хидрирајте ја кожата

Ако воспаленото место почнува да отекува, тоа е знак дека на кожата му треба хидратација. Многу е важно да нанесете хидрантен крем неколку пати на ден со цел да го регенерирате воспаленото место.

  1. Ако состојбата се влоши, контактирајте се со дерматолог

Ако ниту една од наведените не помага и иритацијата се влошува, обавезно не заборавајте да контактирате со дерматолог кој ќе ви ги даде најдобрите  совети и соодветна терапија!

Напиши коментар