← НАЗАД НА БОЗА

БРЗО И ЛЕСНО: Направете тирамису за само 5 минути!

БРЗО И ЛЕСНО: Направете тирамису за само 5 минути!
335 Читања

Ви се јаде нештo благо и брзо?

 

Состојки:

120 гр. шеќер во прав

300 гр. слатка павлака  за шлаг

екстракт од ванила

250 гр.  сирење маскарпоне

Бисквити

Чаша со јако црно кафе

Подготовка:

Во сад ставете го шеќерот во прав, додајте ја слатката павлака и се заедно добро разматете.

Мешавината од сирење маскарпоне и екстрактот од ванила истурете го во претходно направената смеса, и се заедно добро измиксајте. Бисквитите искршете ги на половина, натопете ги во кафе и ставите ги во чаша. Откако ќе ја ставите смесата во чаш на врвот посипете со темно чоколадо.

На здравје!

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk