Мојата кујна

Чоколадни мафини

Состојки:

175 гр.  Чоколадо за готвење

150 гр. путер

125 гр. шеќер

80 гр. брашно

4 јајца

Една кесичка прашок за пециво

Подготовка:

  1. Чоколадото и путерот се растопуваат
  2. Во друг сад, се матат 4 белки , и додадете го шеќерот и жолчките, отакако ќе се матат состојките се додава брашното, чоколадото со путерот и прашакот за пециво
  3. Смесата се истура во калап за мафини и се пече 15 минути во рерна која се загрева до 180 степени.

Напиши коментар