Мојата кујна

Десерт на денот: Баунти коцки

Една од најслатките асоцијации за летно време е кокосот. Неговиот освежителен вкус и летен мирис го прават уште поубав. Кокосовиот вкус често е омилен вкус за многумина кога станува збор за благи. Затоа за овој викенд предлагаме десерти со многу кокос, Баунти коцки.

 

Состојки:

– 300гр бисквити

– 75гр + 2 лажички кокосово масло

– 200гр кокос

– 3 лажички мед

– 70гр + 10гр шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

– 400мл кокосово млеко

– 100гр темно чоколадо

– 50мл оризова вода

 

Подготовка:

 

За основата измешајте ги бисквитот со 75 грама стопено кокосово масло и 3 лажички мед. Наредете ги во калап, а потоа нежно и рамномерно притискајте го. Ставете го во замрзнувачот 30 минути.

 

За кремот, измешајте го ситно сецкан кокос, ванилиниот шеќер, 70 гр шеќер, кокосово млеко, лажичка од кокосово масло и варете на послаб оган. Кога текстурата ќе стане густа, тргнете го садот од оган и рамномерно нанесете на површината на подлогата.

 

За преливот, растворете ја чоколадата на послаб оган заедно со оризовата вода, ставете лажица кокосово масло и 10 гр шеќер. Пелијте преку филот од кокос. Оставете да се излади.

 

Исечете коцки и уживајте!

Напиши коментар