Мојата кујна

Десерт на денот: Колач со малини и јогурт

Овој освежителен летен десерт сигурно ќе ви се допадне доколку сте љубител на чизкејк. Колачот со јогурт и малини е вкусен а и многу лесен за подготовка.

Состојки:

– 60мл грчки јогурт

– 120гр шеќер во прав

– 1 ванилин шеќер

– желатин

– две благи павлаки за шлаг

– 500 гр малини

 

Подготовка:

Изматете ги јогуртот и шеќерот. Сварете го желатинот според упатството и додајте го во јогурт. Со миксер изматете го шлагот, додајте го во претходно направен фил со јогурт и добро измешајте.

 

Во калапот во кој сакате наредете мги малините, прелијте ги со филот и оставете го да преночи во ладилникот.

Совет:

Малините можете да ги наредите и на класична подлога за чизкејк пред да ги полиете со филот. За подлогата ќе ви требаат:

– 125g растопен путер

– 250гр бисквити

– 2 лажички кафеав шеќер

 

Бисквитите измелете ги и измешајте ги со цимет па додадете го измешаниот масло. Smesu ставете во калап и печете од 3 до 5 мин на 180 степени

 

Напиши коментар