Cafe Del Mar

Диета со цимет и ѓумбир: Изгубете 3 килограми за една недела!

Ѓумбирот и циметот не се единствени состојки на оваа рецепта, па богатството на вкусови ќе ве засити и ќе ви помогне да се ослободите од вишокот на килограми. Меѓутоа, кари не смеат да земаат трудници, оние кои имаат хепатитис или проблеми со варењето и бубрезте.

Прв рецепт

Овој пијалок земајте го наместо вечера и потоа немојте да јадете, но можете да пиете вода.

Потребно ви е

* 500мл вода

* 50мл јогурт

* 3 лажичиња црн чај

* 1 лажиче цимет

* 1 лажиче ѓумбир

* 1 лажиче мед

* 1 лажиче кари

Најпрво ставете ја водата на оган се додека не почне да врие, а потоа отстранете ја од огнот и додадете ги сите состојки освен јогуртот. Откако водата ќе се излади, исцедете ја и во исцедената течност додадете го јогуртот и измешајте.

Втор рецепт

Овој пијалок треба да го консумирате пред спиење.

Потрбно ви е:

* 80мл вода

* 170мл млеко

* 1 лажиче ѓумбир

* 1 лажиче цимет

* 1 лажиче кари

Во зовриена вода додадете кари, ѓумбир и цимет, потоа и млеко и измешајте додека не добиете хомогена смеса.

Напиши коментар