Sweet Home

ДОМАЌИНКИТЕ СЕ ВООДУШЕВЕНИ! ОВА СЕ НАЈПОПУЛАРНИТЕ ЗАВЕСИ ЗА 2018:Погледнете ги 15. најубави завеси на Instagram

Погледнете ги најубавите и најмодерните завеси на Инстаграм во 2018 година!

Завесите и даваат посебен печат на секоја соба во куќата, поради што многу дами ги избираат внимателно при декорирањето на куќата.

Во 2018 година долгите завеси се дефинитивно најголем ХИТ, едноставно речено, оние кои што паѓаат до земјата. Минатата година, завесите со едноставни бои беа фрлени во заборав, но во 2018 година повторно се вратија како број еден кога станува збор за елеганцијата и хармонијата на ентериерот.

Затоа оваа година се издвојуваат долгите завеси во едноставни бои, како што се белата, сивата и кафеавата, а вистински  ХИТ станаа завесите од тул кои се совршени за дневната или за спалната соба.

Mеѓутоа, иако класичниот стил е водечки, ние не ги забораваме и уникатните завеси со шари. Оваа година омилени се белите завеси кои завршуваат во различна боја, на пример, во сина или зелена боја. Од дезените се издвојуваат линиите и геометриските форми, додека најдобар избор на завеса за спална соба е онаа со цветен дезен во нежна боја .

Ако сакате да внесете вистинска доза на елеганција во домот, тогаш изберете завеси од кадифе, кои исто така се популарни, а нема да направите грешка и ако закачите завеси со ленти или бисери.

https://www.instagram.com/p/BjEYp1zFrgr/?utm_source=ig_embed

https://www.instagram.com/p/BjEYfJAlSN4/?utm_source=ig_embed

https://www.instagram.com/p/BjEYj8wF6W_/?utm_source=ig_embed

https://www.instagram.com/p/BjEY3d6lkX2/?utm_source=ig_embed

View this post on Instagram

Window treatments are used for an assortment of reasons. Some heavier drapes and curtains are perfect to block harsh sunlight from a bedroom or curtain sheers may be used to enhance the décor in a space. Some often wonder if there is a difference between curtains and draperies. Window treatments originated with three styles: Draw Curtain: used to block sunlight  Sash Curtain: Used to allow only a certain amount of light  Over drapery: Used to compliment the décor in a room Of all of the styles mentioned above, only the over drapery (now called drapery) remains pretty much the same. These types of window treatments are usually found in formal living or dining rooms. Modern curtains and draperies are trending towards draping fabric loosely over a decorative rod. Usually this type of window treatment serves no purpose outside of decoration. If you are having a hard time hanging your window treatments, check out these quick and easy tips for hanging curtains and draperies. – Use curtains over mini blinds – Use curtains or draperies over shades – Use decorative draperies over curtains – Step outside your comfort zone and consider curtains made of lace, cotton, silk, nylon, or a similar sheer fabric – Use draperies with a sole decorative pole – Consider using a valance As you can see there are numerous options in hanging curtains and draperies. Depending on the style of your room, you may be able to use both curtains and draperies in your room. What are you waiting for? Get started today selecting new curtains and draperies for your room! #curtains #drapery #diy

A post shared by ahome2live4 (@ahome2live4) on

1 Коментар

Напиши коментар