← НАЗАД НА БОЗА

Домашна маска за подмладување со моментален ефект

Домашна маска за подмладување со моментален ефект
180 Читања

Ако веќе сте почнале со размислување дали е време за подмладување на лицето и во потрага сте за добар анти-ејџ препарат, обрнете внимание на природното решение. Резултатите се брзи и одлични, а покрај тоа, ќе заштедите финансии и ќе ги избегнете нус-појавите коиможе да се појават од кремите или козметичките третмани.

Од сите природни третмани кои можете да ги направите дома, зелената лутеинска маска е еден од оние кои дава очиглени и веднаш приметливи резултати.

Состојки: 200 гр спанаќ, 200 гр зелена зелка, 1/4 чаша маслиново масло, 1/4 чаша кисела павлака.

Припрема: Кратко провријте го спанаќот и зелката, процедете и ставете во овошјето во блендер. Додајте маслиново масло и киселото млеко (павлаката) и добро измиксајте.

Нанесувајте ја зелената маска на исчистено лице и врат. Можете да се послужите и со четка или шпатула.

За најдобар ефект, оставете на лицето да делува околу 8 минути. Потоа само измијте се со млака вода, па завршете со ладна вода за да ги затворите порите.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk