Мојата кујна

Едноставен рецепт: Направете солени кифлички со моцарела и кулен

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА ТЕСТОТО:

* 1/2кг брашно

* 25гр свеж квасец или едно пакетче сув

* малку сол

* 1 јајце

* 1 лажица шеќер

*2,5дл млеко

* 6 лажици масло

ЗА ФИЛОТ:

* моцарела сирење

* 100гр кулен

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Замесете го тестото и оставете го да отстои. Расукајте го и направете две или три топчиња. Расукајте ги и исечете ги на 6 или 8 дела. Ставете едно парче кулен и едно парче моцарела, па повторно оставете ги да отстојат. Можете да ги премачкате со растопен путер, да ги зачините со сушен лук или малку бибер, по желба. Кифличките печете ги на 180 степени на хартија за печење 15-20 минути.

 

Напиши коментар