Art & Crafts

Еве како најдобро да ги исчистите тврдокорните

Платнените патики со гума во стилот на “старки” оваа сезона се вистински хит. Но белата гума ќе се валка уште по првото носење и ќе добие жолтеникава боја.

 

Доколку сакате вашите платнени бели патики подолго време да бидат како нови, ви откриваме едноставен трик  со кој се тргаат и најтврдокорните флеки.

Што е потребно:

– Отстранувач на лак за нокти (ацетон)

– Памучна крпа

 

Постапка:

  1. Ставете ги патиките на вашата рака за да добиете цврста подлога.

 

  1. Натопете ја памучната крпа во ацетон и темелно избришете ја гумата од патиките.

 

  1. Доколку е потребно, повторете ја постапката, но со чистиот го делот од крпа, што повторно сте го натопиле во ацетон.

 

  1. Исплакнете ја крпата во топла вода, и потоа пребришете ја гумата уште еднаш со чиста влажна крпа.

 

Совет:

– Доколку сѐ уште има дамка на гумата, додадете малку детергент на кујнски сунѓер и истријте го гумениот дел од патиката. Потоа избришете со влажна крпа.

 

Напиши коментар