Мојата кујна

Гриз алва

Потребни состојки:

4 шолји вода

2 или ½ шолји шеќер

3 шолји гриз

1 пакет ванила

1 шолја масло

Цимет-по желба

Начин на подготовка:

Прво го спремаме сирупот од вода и шеќер. Во него додаваме ванила.

Кога ќе биде готов, во длабока тава се става масло. Кога ќе се загрее додаваме гриз и се пржи додека не стане златасто.

После тоа сирупот се става во неа и енергично се промешува да не се формираат грутки.

Истурете го во садот и почекајте да се олади. Послужете со цимет-по желба.

Напиши коментар