Мојата кујна

Хит десерт: Рецепт за Тирамису готов за 28 секунди!

Ви се јаде нешто слатко и брзо? Нема да најдете ништо побрзо од овој рецепт кој го претставува Gordon Ramsey. Испробајте го ова тирамису готово за помалку од пола минута!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 120гр шеќер во прав

* 300гр слатка павлака за шлаг

* екстракт од ванила

* 250гр маскарпоне

* пишкоти

* чаша јако, турско кафе

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во сад ставете ги шеќерот во прав, додадете ја павлаката за шлаг и се заедно изматете.

Во друг сад ставете го маскарпонето и екстрактот од ванила и добро измешајте.

Мешавината од маскарпоне и ванила додадете ја во шлагот и се заедно добро изматете.

Пишкотите скршете ги на половина, натопете ги во кафето и ставете ги во чаша.

Во чашата додадете од смесата и изрендајте темно чоколадо.

Напиши коментар