Здраво тело

Исчистете го телото од вишокот на шеќери со помош на тридневен детокс

Сите веќе знаеме дека шеќерот е штетен за нашиот организам, но зошто е тоа така?

 

Нашето тело го претвора шеќерот во енергија, а количеството кое не се користи, се претвора во маснотии, што понатаму предизвикува дебелеење.

Ви предлагаме тродневен детокс, која ќе го чисти вашето тело од вишокот шеќери.

 

Додека сте на овој тридневен детокс, вклучете ги овесните снегулки, рибата, јаткасти плодови, пилешко, зеленчукот и грчкиот јогурт.

 

Нема посебен план за исхрана, само избегнувајте шеќер. За појадок можете да јадете каша со овесни снегулки и грчки јогурт, а ако не ви се допадне вкусот, можете да додадете и јаткасти плодови. Овошјето содржи сахароза, но тоа е природен шеќер и затоа е дозволено. Посебно внимавајте да останете хидрирани во текот на сите три дена детоксикација. Пијте што повеќе вода и незасладен чај, но ограничете се на еден чај или кафе дневно, без шеќер, се разбира.

Напиши коментар