← НАЗАД НА БОЗА

КАЖЕТЕ МУ ЗБОГУМ НА СТРЕСОТ: Зачувајте го вашето здравје со две СОСТОЈКИ, а еве го и најсилниот СОЈУЗНИК во оваа БОРБА!

КАЖЕТЕ МУ ЗБОГУМ НА СТРЕСОТ: Зачувајте го вашето здравје со две СОСТОЈКИ, а еве го и најсилниот СОЈУЗНИК во оваа БОРБА!
211 Читања

Олеснете си!

Секој ден сте изложени на стрес и барате начини да ги ублажите неговите последици. Сигурно сте добиле совети да забавите, не грижете се премногу или не плашете се. Сепак, не е лесно тоа да се спроведе на дело. Брзото темпо во животот на современиот човек, со себе носи и многу стрес, кој не секогаш може да се избегне.

Ако тоа е и вашиот случај, тогаш најдобро е да се погрижите стресот да не остави белег на вас, така што ќе се храните здраво. На овој начин, вашето тело создава дефанзивен механизам кој ве штити од последиците од стресот.

Јадете риба

Постојат докази дека омега-3 мастите го намалуваат нивото на стрес хормони и адреналин и ги држат под контрола, па затоа се препорачува рибата да стане неизбежен дел од вашата исхрана и да ја консумирате најмалку три пати неделно.

За оние кои сакаат оваа многу здрава храна не им е омилена, постојат додатоци со кои омега-3 масните киселини можат да се надоместат.

Пијте вода со лимон

Водата со лимон има многу предности. Имено, цитрусите се полни со витамин Ц, кој е еден од клучните борци против стресот, а пијалокот е навистина лесен за подготовка.

Телото го обожава Сонцето

Иако нашето тело го апсорбира витаминот Д од сончевите зраци, познато е дека Сонцето стана многу опасно. Во прилог на кремот со висок заштитен фактор, поминувањето време на сончева светлина ќе биде одлично за вашето тело и релаксација, а за сите други сезони кога нема сонце, секогаш можете да конзумирате додатоци со овој витамин.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk