← НАЗАД НА БОЗА

Користете ги овие ПЕТ трикови за да го спречите обелувањето на косата

Користете ги овие ПЕТ трикови за да го спречите обелувањето на косата
289 Читања

Целото седење на косата може да трае во период од десет години, и обично стресот влијае на брзите промени во структурата на косата.

Причините зошто се појавува седата коса може да варира. Прво, станува збор за генетика – ако повеќето членови на вашето семејство се обелиле во раните години, тогаш сигурно ова важи и за вас.

Исто така, појавата на седата коса може да предупредуваат проблеми со тироидната жлезда, дефицит на витамин Б, земање на одредени лекови, лошата исхрана, пушењето што влијае на протокот на кислородот.

Променете ја вашата исхрана

Вклучете зеленчук, овошје и храна богата со витамин Б12 (риба и други морски плодови, млеко, јајца, пилешко), Б9 (ориз, леќа), бакар и железо (индиски ореви, бадеми). Не само што ќе ви обезбедат повисоко ниво на протеини и витамини кои ќе му помогнат на вашата коса, исто така ќе му помогнат на телото да го задржи својот облик.

Посетете го докторот

Проверете го вашето здравје, особено тироидната жлезда. Можете да идентификувате проблем што можеби нема да го забележите со лекарски преглед.

Масажа

Правете масажа на главата – ова ќе го зголеми протокот на крв во фоликулите на косата

Користете маски за коса

Тие ќе го хранат коренот на косата. Предлогот е да се направи маска од две лажици кокосово масло и половина сок од лимон. Нека стои на главата околу 10 минути. Масирајте го коренот и исплакнете ја косата.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk