Мојата кујна

Крцкави пилешки прсти

Брз, едноставен и вкусен начин да подготвите пилешко месо.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

200 грама презла

2 лажички зачин

700 грама пилешки гради, исечени на ленти

50 грама брашно

1 јајце

3 лажички маслиново масло

Сол и бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во плиток сад измешајте ги презлата и зачинот.

Пилешкото месо извалкајте го во брашно во кое претходно сте ставиле малку бибер.

Потоа месото извалајте го во јајцето, па во презлата со зачините.

Загрејте го маслото на средна температура и пржете ги пелешките прсти додека не станат златно кафеави, од прилика 2 минути на секоја страна.

Гарнирајте по желба.

Уживајте!!!

Напиши коментар