Здраво тело

ЛЕТНА ИСХРАНА: консумирајте ја храната со големо количество на вода

На оваа листа се оние со големо количество на вода: краставица, јагоди, лубеница, тиква, ананас, манго, зелен пипер, портокал, зелена салата, целер. На пример, краставицата содржи дури 95 проценти вода.

Нутриционистите велат дека сладоледот нè прави да ни биде потопло, бидејќи кога богатата храна со калории се дигестира, нашето тело произведува топлина. Иако многумина ќе конзумираат кригла пиво, ова не е баш и добар избор, бидејќи алкохолот не дехидрира. Кафето има слични ефекти, па ни тоа не треба да се конзумира во големи количини.

Затоа, за лето се препорачуваат нискокалорични оброци и многу вода. Кој не сака вода може да стави неколку коцки  мраз  со неколку капки сок од лимон или јагода.

Напиши коментар