Убавина

МАСКА ЗА ЛИЦЕ ОД ТИКВА: ефтина природна маска која ја чисти и ја храни кожата

Поради својот состав, тиквата има многу корисно дејство врз убавината.

Таа содржи мноштво витамини – А, Ц и Е, кои се погодни за кожата и ги спречуваат првите знаци на стареење. Содржи и цинк, калиум и антиоксиданти кои ја смируваат и хранат кожата.

Кога доаѓаат есента и сезоната на тиква, често на нашата маса има топла супа од тиква и вкусни пити. Но, предлагаме да ја искористите тиквата на поинаков начин оваа есен.

Како да ја вклучите тиквата во вашата beauty рутина?

Подгответе освежувачка и хранлива маска од кората на тиквата која ќе ви обезбеди убава, здрава и сјајна кожа. Најдобро е тоа што е лесна да се направи, а вие веќе ги имате состојките дома.

Што ви е потребно?

  • Две лажици кора од тиква
  • половина лажичка мед
  • половина лажичка млеко или јогурт

Подготовка и употреба:

Измешајте ги сите состојки додека не добиете хомогена смеса и нанесете ја со прстите на исчистеното лице. Можете исто така да ставите од маската на деколтето и вратот – во тој случај, двојно треба да го зголемите количеството на состојки.

Оставете ја маската да стои околу 20 минути.

Нежно отстранете ја со влажна крпа, потоа измијте го лицето и намачкајте го со хранлив крем.

Напиши коментар