← НАЗАД НА БОЗА

Мелено месо во компир-пире

Мелено месо во компир-пире
302 Читања

Состојки:

400 гр мелено месо
1 кг компири
1 главица кромид
домати
500 мл млеко
200 гр биено сирење
200 гр домати
масло за јадење
сол, бибер

Сварете го компирот и направете пире, па додајте му го згреаното млеко и добро измешајте. Загрејте го маслото во тава и ставете го ситно исечканиот кромид да се пропржи. Динстајте го 15минути. Додајте го ситно исечканиот домат и месо и динстајте уште 5 минути. Зачинете по вкус.

Во сад за печење ставете половина од направениот пире компир, а преку него ставете ја смесата со месо, а па тој слој покријте го со остатокот од пирето. Одозгора посипете со рендано биено сирење, ставете го во рерна и печете се додека компирот не се растопи. Јадењето послужете го додека е топло со салата по желба.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk