Дестинации

Најубавите тропски дестинации за лето 2018

Мајорка, Шпанија


Мајорка е најголемиот остров во Балеарскиот архипелаг што му припаѓа на Шпанија. Најмногу луѓе имаат за време на летната сезона, почнувајќи од мај до октомври, но, исто така, доколку одлучите да го посетите надвор од сезоната, ќе бидете во можност да се забавувате. Покрај убавите плажи на кои  можете да уживате, има многу активности кои можете да ги правите додека сте таму, но исто така и оние кои задолжително треба да ги правите како возење велосипед и пешачење. Ако ги сакате овие активности на отворено, тогаш мора да ја посетите околината на Планината Сера де Трамунтана под заштита на УНЕСКО. Исто така треба да го посетите и главниот град на Палма, во кој ќе уживате во медитеранскиот дух.

Сплит, Хрватска

Сплит е втор по големина град во Хрватска, кој се наоѓа во близина на брегот на Далмација. Одење во Сплит е одличен начин да се почувствува далматинскиот начин на живот и да се видат некои од најубавите римски споменици, како што е Диослејтската палата заштитена од УНЕСКО. Ако историјата не е нешто што ве фасцинира, ние сме сигурни дека ќе бидете воодушевени од одморот на Јадранското Море, како и посетата на приморските споменици. Како и секое туристичко место, во Сплит може да најдете многу интересни продавници, ресторани, барови кои се дел од медитеранскиот дух.

Сент Џулијенс, Малта

 

Сместен на источниот брег на Малта, овој град има четири региони кои се толку блиску еден до друг така што ќе можете да одите од еден до друг секојдневно. Ова место е многу познато то лудиот ноќен живот, па ако сте жедни за добри забави, тогаш ова е место за вас. Песочните плажи се “класични” на овој остров, но можете да се сончате на карпите. Валета, главниот град на Малта, не е толку далеку, а неговата посета е исто така препорачана. Но, ако одлучите да останете во овој град, веруваме дека ќе ви се допадне шармот на оваа рибарска населба со латинска архитектура.

Бјариц, Франција


Биариц е позната туристичка дестинација во југозападна Франција. Долго време се смета за луксузно место, а таква е и нејзината репутација. Имајќи ги  францускиот шарм и убавите плажи на Атлантскиот Океан, Biarritz дефинитивно ќе ве импресионира. Една од најпознатите атракции во овој крајбрежен град е “Хотел du Palais”, изграден во 19 век за кралицата Еугени (сопругата на Наполеон). Има многу други куќи и предмети што можете да ги видите и да ги посетите таму. Ова место има статус на луксузно место со години и поради тоа што го посетуваат многу познати личности. Биариц е одлично место и ако сакате да сурфате.

Напиши коментар