← НАЗАД НА БОЗА

НАЈВКУСНАТА ПИТА ЗЕЛНИК ПО РЕЦЕПТОТ НА НАШИТЕ БАБИ

НАЈВКУСНАТА ПИТА ЗЕЛНИК ПО РЕЦЕПТОТ НА НАШИТЕ БАБИ
331 Читања

Подготовката на оваа совршена пита е едноставна, а нејзиниот вкус сите го обожаваат!

Состојки:

 • 300 гр спанаќ
 • 5 јајца
 • 5 лажици брашно
 • 5 лажици гриз
 • 200 гр сирење
 • 5 лажици пченкарно брашно
 • 100 мл млеко
 • 250 гр мелено месо
 • сол бибер
 • 100 мл масло
 • црвен пипер
 • 1 главица кромид
 • 1 прашок за пециво

 

Подготовка:

Пропржете го кромидот на масло, додадете го меленото месо и пропржете го. Додадете бибер, сол, малку црвен пипер.

Спанаќот измијте го и исчистете го, потоа попарете го со врела вода и процадете го. Изматете ги јајцата и додадете брашно, гриз и пченкарно брашно со прашокот за пециво и сол.

Измешајте, потоа додадете го спанаќот, млекото, масло и издробеното сирење и мелено месо. Се мешаат сите состојки и истурете ги во подмачкано тавче и печете на температура од 200 степени, 45-50 мин. убаво да порумени.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk