← НАЗАД НА БОЗА

Напиток кој ќе ви ја исчисти белите дробови од токсини

Напиток кој ќе ви ја исчисти белите дробови од токсини
415 Читања
Ако сте пушач или поранешен пушач, вашите бели дробови се веројатно под влијание на токсините од цигарите. За да ги прочистите, ќе ви користи напивка направен од три зеленчука, и тоа ѓумбир, кромид и куркума.

Потребни состојки:

  • 400 грама кромид
  • 1 литар вода
  • 400 грама шеќер (ако сакате поздрава верзија, користете мед или јаворов сируп)
  • 2 лажици куркума
  • корен ѓумбир

Подготовка:

Во водата додадете шеќер, се стави на оган и се остава да зоврие.

Кромид сече на четвртина, се крши коренот на ѓумбирот и двете се додаваат во водата со шеќер. Кога смесата ќе зоврие повторно, додадете куркума и намалетеа температурата.

Мешавината нека се готви додека износот на водата се намали на половина. Потоа се цеди и прелива во тегла. Кога целосно ќе се олади, ставете ја во фрижидер.

Земете две лажици еликсир наутро и навечер два часа по оброкот.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk