Убавина

Направете маска за лице против стареење

Ако сте една од оние жени кои се залагаат за природна козметика, имаме еден одличен рецепт за вас.

Ние веруваме дека оваа домашна anti-age маска  ќе ги привлече и оние жени кои предност им даваат на козметичките производи, без разлика дали се поевтини или поскапи, бидејќи младешкиот изглед е нешто кон што сите се стремат, без оглед на тоа колку сме всушност различни.

За да ја направите оваа маска ви требаат само неколку состојки од кујната. Таа ќе и даде на вашата кожа свежина, ќе ви го изедначи тенот и ќе ја намалина видливоста на брчките, што е токму она што ви треба.

Неопходни состојки:

  • 1 лажица пченкарно брашно
  • 1 лажица обезмастена кисела павлака
  • 5 лажици сок од морков
  • 100 мл вода.

Подготовка:

Додадете пченкарно брашно во водата, добро промешајте и ставете да се готви. Постојано мешајте, а кога смесата ќе стане густа, отстранете ја од оганот и оставете да се излади. Конечно, додадете сок од морков и павлака и добро промешајте.

Пред нанесувањето, темелно исчистете го лицето и оставете ја маската на лицето половина час. Исплакнете со млака вода.

Може да ја повторите постапката неколку пати неделно.

Напиши коментар