← НАЗАД НА БОЗА

Направете одличен балзам за усни од природни состојки

Направете одличен балзам за усни од природни состојки
135 Читања

Станува збор за балзам кој ќе ги заштити вашите усни од студ и сушење, и е сосема природен. Самата процедура е едноставна. Направете го тоа за себе, но исто така и за луѓето што ги сакате.

Состојки:

5 гр пчелин восок

10 мл нерафинирано кокосово масло

3 мл бадемово или јојоба масло

1 капка етерично масло од каранфилче

4 капки етерично масло од портокал

Ставете вода до половина во тенџере и потоа ставете огноотпорен сад во него во кој се наоѓаат пчелиниот восок и сите масла освен етеричните.

Загрејте ги на ниска температура, додека  восокот и кокосовото масло не се растопат, отстранете го тенџерето од огнот и додадете етерични масла во смесата.

Промешајте со дрвено стапче и истурете ја смесата во кутии или тубички за балзам што можат да се најдат во продавниците.

Затворете ги само кога смесата е целосно изладена.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk