Art & Crafts

Направете сами 3 мириси против муви и комарци

Мувите не сакаат медитерански билки. Затоа со помош на здрави и мирисни билки освежте го просторот и изборете се со овие досадни суштества.

Рузмарин и ловор

Измешајте неколку гранчиња рузмарин и неколку суви ловорови листови. Иситнете ги на парчиња и ставете ги во укарсен тањир.

Тањирот ставете го во кујана близу до корпата за отпад, во дневната соба или каде што има најмногу муви. Овие билки имаат интензивен мирис кој вие нема да го почувствувате, а ќе го освежи просторот и ќе ги истера мувите.

Мента

Измешајте една чаша вода и 25 капки етерично масло од мента. Мешавината ставете ја во шишенце со распрскувач и прснете во просторијата.

Ментата има многу нежен и убав мирис кој делува позитивно на дишните патишта, а мувите никако не го сакаат.

Лаванда

Околу куќата, на прозорците или пак на балконот во вазна засадете неколку билки од лаванда. Лавандата многу лесно се одржува, има пријатен мирис и е прекрасен украс, но што е најважно успешно ги брка мувите, комарците и останатите досадни инсекти.

Напиши коментар