Убавина

Направете сами: Природен лосион за нега на кожата по сончање.

Можете да ви помогнете со природните состојки кои ќе ви помогнат да направите лосион за нега на кожата по сончање, кој ќе  функционира дури и подобро од тие купените.

Еве ги состојките што се потребни за вашата home made lotion за нега на кожата:

– 3 лажици Алое Вера гел

– 1 лажица маслиново масло

– 2 лажици кокосово масло

-1 лажица какао путер

-15 капки есенцијално масло од лаванда

Едноставно измешајте ги сите состојки во сад додека не добиете кремасто тесто. Посипете го лосионот во мала стаклена тегла и чувајте го на темно и ладно место. Оваа количина треба да биде доволна за цела година и да се нанесе на кожата по туширање.

Напиши коментар