Art & Crafts

Направете си сами природен и моќен балсам за усни

Може лесно и едноставно да се направи без никакви хемиски конзерванси и адитиви. “Лабело” или балсам за заштита на усните за ладното и ветровито време, лесно можзе да се направи без никакви хемиски додатоци.

Состојки:

  • 15 г пчелин восок
  • 10 мл (2 кафени лажички) нерафинирано кокосово масло
  • 3 мл бадем масло
  • 1 капка есенцијално масло од каранфилче
  • 4 капки,од суштинско значење, портокалова масло

Помал сад наполнете го половина со вода и ставете го на послаб оган. Во сад отпорен на оган ставете го загреаниот пчеличен возок, потоа кокосовото масло, а садот потопете го во вода. Загрејте го на лесен оган се додека восокот и кокосовото масло не се растопат. Тргнете го од оган и во мешавината ставете есенцијално масло.

Промешајте со дрвена лажица и истурете ја течноста во некоја мала тубичка или кутија од балсам.

Напиши коментар