← НАЗАД НА БОЗА

Направете Тирамису за само 30 секунди!

Направете Тирамису за само 30 секунди!
356 Читања

Еден од најпопуларните кувари на денешницата ни претставува рецепт за тирамису во чаша кој можете да го подготвите за неверојатни 30 секунди, а можеби и побрзо.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 35гр шеќер во прав

* 225гр маскарпоне

* едно лажиче екстракт од ванила

* 4 лажичиња бренди или некое друго десертно вино

* 170мл слатка павлака

* 4 пишкоти

* 225мл јако кафе

* рендано чоколадо

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Најнапред измешајте ја слатката павлака и шеќерот. Посебно измешајте го маскарпонето, виното и екстрактот од ванила. Потоа соединете ги двете смеси.

Пишкотите потопете ги во кафе, наредете ги во чаша и полиете ги со смесата. Врз смесата изрендајте чоколадо.

Уживајте!

Погледнете како тоа го прави Гордон Ремзи…

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk