← НАЗАД НА БОЗА

Народен лек против кашлица, бронхитис и ларингитис

Народен лек против кашлица, бронхитис и ларингитис
428 Читања

Овој пијалок може да ја излечи дури и најкомплицираната кашлица!!

Рецепт

За да се подготви пијалок за кашлица, направете го следново:

Варете една  чаша со млеко (250 мл). Малку нека олади. Потоа додадете лажица путер (маслац) и лажица мед.

Се меша и во шољјата се додава жолчка и 1/4 лажица сода бикарбона.

Ова е ефективен национален лек не само за кашлање, туку успешно го третира бронхитисот, ларингитисот и трахеитот кај децата и возрасните.

Лекот се зема пред спиење, најмалку 5 дена.

За возрасни 1 супена лажица, за деца 1/2 кафена лажица.

Одлично средство за исфрлање на шлајм

Загрејте ги следниве состојки и пијте го во текот на денот – половина наутро и половина навечер:

2 лажици маслиново масло

2 лажици сок од лимон

2 лажици вода

1 лажица мед

Бидете здрави!

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk