Мојата кујна

Несквик торта

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

За кори

* 7 белки

* 125g шеќер

* 2 кесички ванилин шеќер

* 180g печени лешници

* 2 лажици брашно

* 2 лажици какао

* 1 лажица Несквик

* Прашок за печиво

* 100ml масло

За фил

* 1l млеко

* 7 жолчки

* 200g карамели

* 160g густин

* 150g шеќер + 1 ванилин шеќер

* 125g маргарин

* 200ml слатка павлака

За потопување

* Млеко и Несквик

За глазура

* 200g Милка noissete

* 200ml слатка павлака

* 2-3 лажици Несквик

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Белките изматете ги со малку сол, па постепено додавајте ги шеќерите додека не се создаде цврста пена. Истурете го брашното, прашокот за печиво, Несквикот и какаото, па рачно измешајте.

На крајот додајте ги исечканите лешници и маслото.

Печете 4 кори на 180 степени околу 15 минути. Во меѓувреме подгответе го филот.

Ставете 900ml млеко на оган и додадете ги карамелите. Мешајте додека целосно не се стопат. Останатите 100ml млеко изматете го со жолчките, шеќерот и густинот, па додадете ја мешавината во млекото со карамели.

Откако филот малку ќе се излади, додадете го маргаринот и матете со миксер. Слатката павлака изматете ја во посебен сад додека не добиете густ снег, па потоа промешајте ја во оладениот фил.

За да ја подготвите глазурата потребно е да ја оставите павлаката да зоврие, па тогаш да го додадете Несквикот и коцките чоколадо. Оставете целосно да се олади.

Секоја кора натопете ја со мешавината од млеко и Несквик, па прелијте го филот. Преку последниот слој од фил ставете ја оладената глазура.

Напиши коментар