Art & Crafts

Ниту еден стоматолог нема да ви го каже ова! Отстранете го забниот камен со помош на само 2 состојки!

 

Додека повеќето луѓе денес бараат брзо и лесно решение за да ги избелат забите, стоматолозите секогаш не потсетуваат дека  од суштинско значење е  од време на време да се отстрани забниот камен.

Кога забната плоча не се отстранува од забите, доаѓа до минерализација и се претвора во забен камен, што е видливо и за очите.

Најдобро е забниот камен да се острани професионално од страна на стоматологот, но има и друг начин за остранување на истиот, и тоа со природен третман, кои ќе ги чистат и ќе ги избелат вашите заби.

Потребни состојки:

1 лажичка сода бикарбона

малку сол

Употреба:

Измешајте сода бикарбона и сол, и состојките нанесете ги на влажна четка за заби. Нежно тријте ги забите. Исплакнете ја устата.

За најдобри резултати, користете ја оваа паста секој втор ден. Кога ќе забележите дека плаката исчезнала, продолжете да ја користите оваа паста еднаш во 7 или 10 дена.

Сода бикарбоната ги смирува забите и непцата, а има антибактерсики ефект врз плочата, но, истовремено ги избелува вашите заби.

Напиши коментар