Мојата кујна

Освежителен пијалок со јагоди и грозје

Сè што ви треба е вкусно освежување. Ние ви нудиме еден интересен рецепт за пијалок, кој ќе ви помогне полесно да ја издржите неподносливата топлина. Комбинацијата од вкус на јагода и грозје многу ќе ви се допадне, и ова ќе стане вашiot омилен летен пијалок.

 

Состојки:

  • 50 гр бело грозје
  • 50 гр црно грозје
  • 50 гр јагоди
  • 2 литри сок од лимон, свежо ицеден
  • мраз
  • малку нане
  • неколку исечени кришки лимон

 

Подготовка:

Измијте го свежото овошје и ставете го во блендер. Додајте сок од лимон и неколку коцки мраз. Не мешајте со најајка брзина бидејќи ќе се направи пена. Исто така, не мешајте повеќе од 3 минути, за  да не стане пена дел од мешавината.

Ако не сакате да остане лушпа од грозје, последните 10 секунди мешајте со најголема брзина, а потоа брзо истурете ја смесата во бокал и додадете повеќе мраз.

Пред сервирање, треба добро да се излади пијалакот па потоа ставете ги лиметите и лимонските кришки (ако сакате) во бокалот и неколку листови од нане, што ќе им даде освежен вкус.

Напиши коментар