Мојата кујна

Освежителна салата на диња со фета сирење

Овие необични салати се мешавина од слатки и солени вкусови. Комбинацијата на освежителен зеленчук, фета и слатка диња ќе ги разбуди вашите сетила на необичен начин и ќе направи енергетска бомба во вашето тело.

 

Состојки:

1 свежа краставица

1 диња, сецкана на парчиња

50 гр Фета сирењеа

2дл сок од лимон

1 лажица оригано

2 лажички печени сусам

2дл маслиново масло

Прстофат сол

 

Подготовка:

 

Малку пропржете го сусам семето на огнот, постојано мешајќи го за да не изгори. Тргнете го од оган и ставете го накратко да се олади.

Исечете диња на парчиња и отстранете ја кората. Излупете ја свежата краставица и исечете ја на ролни.

 

Во сад, измешајте сок од лимон, маслиново масло, оригано и сусамот.

 

Додајте коцки диња во садот, додадете краставици и истурете го остатокот од лимонов сок. Ставете го во фрижидерот.

 

Пред сервирање, ставете фета сирење и прелијте со дресингот од лимета, масло и зачини. Послужете ладно со декорација по желба.

 

Напиши коментар