← НАЗАД НА БОЗА

Овошен колач со модри сливи

Овошен колач со модри сливи
286 Читања

Состојки:

3 јајца
110 гр путер
100 гр кафеав шеќер
1 прашок за печиво
1 шолја исечкани модри сливи
цимет

Подготовка:

Доколку немате модри сливи може да искорисите било кое друго овошје. Одвојте ги белките од жолчките. Белките изматете ги со миксер, па оставете ги на страна. Изматете го путерот со шеќерот, па додајте ги жолчките. Одвоено измешајте го брашното со печивото па на тоа додајте ја мешавината од путерот и јајцата. Добро измешајте, а потоа лесно измешајте го снегот од белките. Добиеното тесто ставете го во подмачкан плех, а одозгора додајте го исечканото овошје.

Печет на 190 степени околу 40 минути. Послужете го топлиот колач одозгора посипан со шеќер во прав и со топка сладолед од ванила.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk