Мојата кујна

Палачинки со какао

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 3 јајца

* млеко

* 2 лажици шеќер

* 2 лажици какао

* 2 чаши брашно (300 грама)

* малку сол

* масло за премачкување на тавата

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Изматете ги јајцата заедно со солта и шеќерот. Додадете 1 чаша млеко и мешајте. Потоа ставете го брашното и повторно измешајте. Започнете да додавате млеко, додека не добиете течна смеса без грутки. Додадете го какаото и измешате добро за да се соедини целата смеса.

Во добро загреана тава, намачкана со масло, ставајте од смесата и испечете палачинки.

Напиши коментар