← НАЗАД НА БОЗА

Пица ролнички

Пица ролнички
385 Читања

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 150 грама Шунка

* 1  лажичка шеќер

* 100 милилитри Масло

* 300 грама Кисела павлака

* 100 грама Кечап

* 15   Квасец

* 100 милилитри Вода

* 600 грама Брашно

* 1   Јајца/це

ПОДГОТОВКА:

Квасецот растопете го во водата и малку шеќер.

Додадете го во брашното, маслото, киселата павлака и јајцата.

Замесете меко тесто.

Оставете го да одстои барем еден час на топло.

Потоа што потенко исукајте, премачкајте го со кечап и посипете со оригано.

Наредете ја шунката исечена на листови.

Потоа изрендајте го сирењето, па изролајте го тестото и од едната и од другата страна, така што ќе добиете две ролни.

Сечете парчиња, наредете ги на плех и испечете ги на 200 степени додека да добијат убава црвена боја.

ДОБАР АПЕТИТ!

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk