← НАЗАД НА БОЗА

Пита од месо: Тесто за 10 минути!

Пита од месо: Тесто за 10 минути!
294 Читања

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА ТЕСТОТО:

* 2 јајца

* ½ лажиче сол

* една шолја (250мл) јогурт

* иста таква шолја брашно

* 1 лажиче сода бикарбона (или прашок за пециво)

ЗА ФИЛОТ:

* 300гр мелено месо (издинстано)

* 2-3 главици кромид (исечен на коцки)

* сол и бибер по вкус

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Измешајте го јогурот и сода бикарбоната и оставете ги да отстојат 5 минути. Потоа додадете ги останатите состојки (за тестото) и убаво измешајте ги. Намачкајте го плехот со масло (или маст) и попрскајте го со малку брашно. За оваа количина не е потрено да користите голем плех. Во плехот ставете половина од тестотот, додадете од филот и врз него ставете ја втората половина од тестото.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk