Мојата кујна

Полнето лепче

Брзо, едноставно, практично и превкусно задоволство !

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1 векна леб (по можност тркалезна векна)

* 120 грама шунка

* 200 грама сирење или кашкавал

* 50 грама исчистени маслинки

* 50 милилитри масло за јадење

* 1 кафена лажица оригано

* 1 чешне ситно сечкан лук

* 1 кафена лажица црвен пипер

Филот за полнење може да биде составен и од други состојки по Ваша желба.

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Векната леб исечете ја вертикално но внимавајте да не остане недосечена.

Маслото за јадење ориганото, црвениот пипер и лукот измешајте ги и со смесата намачкај те ги внатрешните делови на векната.

Потоа секоја засечена кришка наполнете ја со шунка, сирење и маслинки.

Вака подготвената векна леб ставете ја во тава за печење и печете во претходно загреана рерна на 180 степени Целзиусови 20 минути.

Уживајте во вкусот!

Напиши коментар