Мојата кујна

ПОСНИ ЛЕШНИК КОЦКИ: десерт со медени розен кори

Мирисот на печени лешници е главен адут на овие прекрасни посни колачи!

Состојки:

 • 1 пакување медени розен кори (со што понеутрален вкус)
 • 3 дл билно млеко (соја, бадем, ориз …)
 • 100 гр шеќер
 • 3 лажици гриз
 • 2 лажици остро брашно
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 150 гр маргарин
 • 100 гр шеќер во прав
 • 200 гр мелен лешник (печен)
 • Глазура:
 • 150 гр чоколадо
 • 1 лажица маргарин
 • 2-3 лажици топла вода

Во теџере промешајте млеко, шеќер, брашно и гриз. Гответе на средна температура додека филот не се згусне, а потоа додадете ванилин шеќер. Изматете го маргаринот и шеќерот во прав, а потоа измешајте го со филот. На крај, додадете ги лешниците.

Филот поделете го на три дела и исфилувајте ги корите (во пакувањето има 4 кори). Притиснете со нешто тешко, така што корите и филот ќе се соединат.

Кога корите ќе омекнат, истурете ја глазурата врз колачот која ќе ја подготвите со топење на чоколадото и маргаринот на ниска температура и на крајот ќе ја додадете водата.

Забелешка: за мрсна варијанта, заменете го млекото и маргаринот.

Напиши коментар