Мојата кујна

Посни стапчиња со семиња

Кога ќе ги направите еднаш, ќе ги правите одново и одново …

Доколку сакате семки, овие стапчиња ќе ве воодушеват.

Состојки:

550 грама брашно

200 грама семки од сончоглед

100 грама сусам

50 грама семки од тиква

50 грама ленено семе

две децилитри пиво или вино

еден децилитар масло

прашок за пециво

една лажичка сол

еден маргарин

Подготовка:

Ставете го маргаринот и маслото во сад и изматете.

Потоа, додадете ги и другите состојки – брашно, семки од сончоглед, сусам, семки од тиква, ленено семе, пиво или вино, прашок за пециво и сол, и добро измешајте така што сите состојки ќе бидат соединети.

Дозволете смесата да одстои еден час на собна температура.

Развлечете го тестото и исечете го на ленти со правоаголна форма, така што ширина ќе биде два до три сантиметри и должината околу седум до осум сантиметри.

Печете на 220 степени околу 20 минути.

Напиши коментар