Мојата кујна

Потпечено пире од компири

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1 лажица путер + 25гр стопен путер, за полевање

* 1 кафена чаша млеко

* 5 компири

* сол по вкус

* 20гр пармезан

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Ги лупиме и ги сечеме компирите на парчиња. Ги вариме во солена вода, а потoа ги цедиме.
  • Ги гмечиме компирите и кон нив го додаваме путерот и млекото.
  • Мешаме добро и ставаме сол по вкус.
  • Ставаме во соодветен сад за печење и полеваме со стопениот путер. Печеме во рерна на умерена температура (180-120 степени) околу 15-20 минути.
  • Поросуваме со рендан пармезан, па желба ставаме и малку магдонос и сервираме.

Напиши коментар