Убавина

Праска за убав тен

Експертите препорачуваат во текот на летото, а особено кога се сончате, треба  да конзумирате што е можно повеќе овошје и зеленчук. Моркови и домати се на врвот на пожелната храна, но исто така и праската.

Ако сакате да добиете убав тен,  не е доволно само да се изложите на сонце и да се мачкате со лосион за брзо потемнување. Многу е важно и она што го внесувате во организмот, бидејќи кога се храни одвнатре, блеска од надвор. Експертите препорачуваат во текот на летото, а особено кога се сончате, да јадете што е можно повеќе овошје и зеленчук. Моркови и домати се на врвот на пожелната храна, но исто така и праската.

Ова овошје е рудник на бета-каротен,односно провитамин А, само еден плод  содржи околу 0,5 милиграми. И тој го потикнува само потемнувањето  и помага да се убаво поцрнете. Праската е богата со витамини од групата Б – фолацином и ниацин, витамини Ц и Е, како и биотин. Сите овие фактори се препорачуваат како неизбежна храна на плажа, базен, река …  Плодот на праска содржи овошни киселини, протеини, скроб, минерални состојки, а освен ова многу е вкусна и сочна.

Напиши коментар