Здраво тело

Препородете го својот имунитет со овој домашен тоник

Лукот го прави секое јадење повкусно, а исто така го подобрува и нашето здравје. Вистина е дека сировиот лук е моќен природен лек. Тој може да го намали нивото на холестерол, нивото на шеќер во крвта, спречува срцеви заболувања и срцев удар и може да ги запре ефектите на артеросклероза.

Лукот исто така е најдоброто брзо решение за настинката, грипот, дијареата, бодежите од инсекти и габичните инфекции. Лукот може да го зајакне вашиот имунитет и може да ви помогне да го ослободите телото од токсини.

Лукот најдобро е да се консумира свеж. Исекајте го и оставете го 15 минути пред да го консумирате. По кршењето на чешнето, се активира алицинот, многу моќно соединение кое се наоѓа во белиот лукот. Јадете лук на празен стомак, така телото најдобро ќе ги апсорбира сите хранливи состојки.

За да се чувствате поенергично и поздраво јадете лук и мед. Секое утро консумирајте сецкан лук помешан со 1 лажица мед.

Овој домашен тоник од лук е совршен за настинки, воспаленија, грип и за зајакнување на имунитетот.

Состојки:

– 1/2 главица кромид

– 5 чешниња лук (сецкан)

– 2 црвени лути пиперчина (грубо сецкани)

– 1 лажица исецкан ѓумбир

– сок од 1 лимон

– јаболков оцет

Подготовка:

Во голем сад, ставете ги сите состојки. На крајот додадете го лимоновиот сок и јаболковиот оцет. Затворете ја теглата со капак и оставете ја да отстои преку ноќ.

Напиши коментар