← НАЗАД НА БОЗА

Прочистете го и освежете го организмот со овој пијалок: Природен еликсир за црниот дроб!

Прочистете го и освежете го организмот со овој пијалок: Природен еликсир за црниот дроб!
217 Читања

Прочистете го организмот и црниот дроб

Нашиот црн дроб е под големо оптоварување, поради нечистотијата што секојдневно ја внесуваме преку преработената храна, шеќер, масти, алкохол, газирани пијалоци и други нездрави производи. Ви нудиме рецепт од природен еликсир, кој успешно ќе ви го прочисти организмот, особено црниот дроб.

Состојки:

–          6 лимона

–          3 грејпфрута

–          Корен од ѓумбир со големина од 9-10цм (или 5 лажици ѓумбир во прав)

–          4 чешњина лук

–          Неколку листови свежо нане

–          Половина литар зовриена вода

–          3 лажици ленено масло

–          1 лажичка ким во прав

Подготовка:

Во сад исцедете ги лимоните и грејпфрутот. Во блендер ставете го ѓумбирот, лукот, чајот од нане и добро промешајте ги. Смесата убаво исцедете ја, а потоа додадете ја во сокот од лимон и грејпфрут. Додајте ја водата, маслото и кимот. Се заедно добро промешајте. Сокот се пие на празен стомак, неколку пати во денот.

Сокот се препорачува за секого, а особено за оние кои конзумираат многу алкохол, газирани пијалоци  и слатки.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk