Мојата кујна

Путер кекси со лешници

Состојки:

  • 400 гр брашно
  • 1 кесичка прашак за пециво
  • 120 гр шеќер во прав
  • сок од 1 лимон
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 150 гр маргарин на собна температура
  • 1 јајце
  • 150 гре лешници
Печете во загреана рерна на 180°C додека не порумени. Извадете ги од рерна и оставете да се оладат пред служење.

 

Razviti ga na debljinu od 5 mm – najbolje oklagijom između dva papira za pečenje –  pa posuti pečenim seckanim lešnicima. Oklagijom utisnuti lešnike u testo. Čašom ili modlicom za kolače vaditi keksiće i ređati ih u pleh obložen papirom za pečenje.

Напиши коментар