← НАЗАД НА БОЗА

Рецепта за вечна младост од три состојки!

Рецепта за вечна младост од три состојки!
181 Читања

Оваа лесна и извонредно ефективна рецепта е составена од веќе докажаните билки: глог, црвена детелина и невен. Кога ќе се соединат, се добива еден животен еликсир, многу полезен за бубрезите, црниот дроб, коските и зглобовите.

За да го подготвите, треба да ги користите плодовите и /или цветовите од глог, цветовите од црвена детелина за време на цветање и цветот од невен исто за време на цветање.

Од почеток подгответе три тинктури одделно, земемајќи  од секоја од  иситнете билки по 2 супени лажици и полевајќи ги со 200мл водка или ракија.

Оставете ги да отстојат на темно место 2 недели. Потоа исцедете ги и измешајте ги трите тинктури во една. Земајте од подготвениот лек по 1-2 супени лажици дневно во продолжение на еден месец. Потоа направете 1 месец пауза, пред повторно да продолжите. За тоа време чувајте го лекот во стаклен сад на темно место.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk