Cafe Del Mar

Сакате да го отстраните вишокот килограми? Овие 4 намирници ќе ви помогнат во тоа

Жените кои сакаат да ослабнат, водат посебна битка со масното ткиво на стомакот, кое е навистина тешко да се отстрани.

Меѓутоа, нутриционистите тврдат дека покрај редовните физички активности, решението се крие во консумирањето на следните производи.

Риба

Рибата е богата со омега 3 масни киселини и е полна со протеини. Пожелно е да ја вклучиме во исхраната најмалку два пати неделно, бидејќи и покрај тоа, што помага во топењето на маснотиите, позитивно влијае врз нашето здравје.

Спанаќ

Оваа храна е богата со витамини А, Ц и Е, покрај тоа, таа е богата со влакна и нема голема калориска вредност. Редовната консумација на овие производи ја одржува вашата здравствена состојба, ќе ви помогне да ги изгубите вишокот на килограми, и покрај тоа, ќе го зајакне вашиот кардиоваскуларен систем.

Брокула

Хранливите состојки кои се наоѓаат во составот на брокулите помагаат при детоксикацијата на организмот. Помага во регенерација на црниот дроб, а секојдневната консумација на овој зеленчук ќе го стопи вишокот на масни наслаги во делот на стомакот.

Jajца

Јајцата се богати со аминокиселини, кои се неопходни за нашиот организам. Ако сакате да ги изгубите килограмите, јајцата се најдобриот доручек, кој ќе ве држи долго време сити и ќе ви ја обезбеди потребната енергија за продуктивен почеток на денот. Нутриционистите тврдат дека можете да јадете дури 3 јајца дневно, без страв за зголемен холестерол.

Напиши коментар