Дестинации

Шарм ел Шеик, рај на земјата и под вода

Египетското летувалиште Шарм ел Шеик не е познато само по своите прекрасни хотели, плажи и одличната услуга, но исто така и по бројните и разновидните локации за нуркање со бујни морски живот.

На долгата листа за нуркање, меѓу другите се Ras Ghamila, Ras Nasrani, Ras Bob, White Knight, The Gardens, Tower, Sodfa, Amphoras, Paradise, Ras Umm Sid, Temple, Tiran, Ras Mohamed, Gubal Straits и Sharks Bay.

Ако барате целосна услуга во совршена локација, Шарм ел Шеик има се што ви треба, без разлика дали тоа е соло, романтичен или семеен одмор. Во спектакуларниот Shark’s Bay, ќе уживате во чистата топла вода и песочните плажи на Црвеното Море. Благодарение на своите многубројни објекти и одлични услуги кои се достапни, Shark’s Bay е одлично место за да ги прославите специјалните настани како што се свадби или деловни конференции, по што учесниците можат да се релаксираат и убаво да си поминат. Покрај бројните кафулиња и ресторани, гостите можат да се одмораат и да пробаат пијалоци во бројни lounge барови.

Ајкулите не го посетуваат Sharks Bay, иако тоа може да го мислите  поради неговото име. Нуркачите ги поминуваат сите нивоа на обуки, а местото е идеално за нуркање. Го посетуваат бројни видови риби, октопод и сипа, и може да се види морски молец и ретки видови на морски коњ.

Покрај морските активности, легнете на песок и работите на својот тен, и можете да се забавувате и уживате во некои од многуте спортски активности достапни на плажата.

Напиши коментар