Мојата кујна

ШЛАГ КОЦКИ

Потребни состојки:

150 гр путер,

125 гр шеќер во прав,

ванилин шеќер,

3 жолчки од јајце,

50 гр сецкани бадеми,

125 мл слатка павлака,

Готова кора за торти и колачи,

1 лажица какао

Начин на подготовка:

Пенасто матете го путерот, постепено додавајте шеќер и ванилин шеќер. На изедначената смеса додадете ги жолчките една по една, бадемите и слатката павлака. Готовите кори за баклава поделете ги на два дела. Првиот дел ставете го на плех, врз корите нанесете од филот, преку филот ставете пак кора, и останатиот фил. На крај посипете ја тортата со какао.

Напиши коментар