Cafe Del Mar

Што треба да јадете, пиете и да работите за да се чувствувате среќни!!!

Секој ден!

Не спиете доволно, се нервирате за секоја ситница?  Не паничете.

Д-р Џорџ Круз, автор на бестселерот “Eat Fit, Move Fit, Think Fit” има едноставен рецепт како сето ова да го надминете, држејќи се само до три правила,  секој ден.

  1. Започнете го денот добро

Ние не живееме во Сејшели, за жал, затоа треба да ја користите секоја можност да стоите на отворено, бидејќи сонцето во нашето тело формира повеќе од 90% на витамин Д, додека со храната доаѓа помалку од 10%.

  1. Јадете риба

Јадете риба секој ден или омега-3 масни киселини во форма на додатоци во исхраната – тие не само што ќе го подобрат состојбата на вашата кожа и коса, но, исто така, ќе го задржи вашиот адреналин под контрола, што значи дека расположението нема да ви биде толку променлива.

  1. Пијте вода со лимон

Подобро е – наутро на празен стомак. Лекарот објаснува: “Витаминот Ц го подобрува имунитетот и отпорноста на телото. А со цитруси, кои содржат повеќе витамин Ц, многу е лесно да се претера, бидејќи  содржи високо ниво на шеќер.   Помалку калорична и повеќе корисна алтернатива е вода со лимон. Во секоја ситуација кога ќе се чувствувате лошо…”.

Напиши коментар